4 november 2020

På grund av det mer akuta smittläget i Uppsala har vi valt att från och med nu, minst två söndagar framåt, endast streama våra gudstjänster i Korskyrkan Uppsala. Det kommer alltså inte att vara någon fysisk gudstjänst på plats i kyrkan, utan var och en deltar hemifrån. Gudstjänsten sänds som vanligt live kl 11 på vår YouTube-kanal och ligger sedan kvar i efterhand om man önskar att se den senare.
I samband med detta nya läge vill vi dock också bjuda in till ett digitalt kyrkfika via Zoom som startar direkt efter gudstjänsten, kl 12. Under detta ”kyrkfika” blir du efter kort introduktion automatiskt placerad i en mindre grupp där ni var och en får dela någon kort om vilka ni är och kanske en tanke kring vad du fick med dig från gudstjänsten. Ett riktigt bra tillfälle att få lära känna några nya ansikten och röster i församlingen. Vi håller på i max 30 min. För att delta klicka på https://zoom.us/j/91243397309 nu på söndag vi 12-tiden eller ange meeting ID: 912 4339 7309 i din Zoom app.
Varmt välkommen!

English summary:

Due to the increasing numbers of covid-19 in Uppsala we are cancelling services on site for at least two weeks i Korskyrkan Uppsala. Instead, we will only be having a Sunday service online on our YouTube channel at 11 AM, followed by a digital ”Zoom church fika” at 12. To participate in this digital ”church fika” use the link https://zoom.us/j/91243397309 or Meeting ID: 912 4339 7309 in your Zoom app. On this ”church fika” we will talk in smaller groups and if you are in need of an english speaking group please do contact us on info@korskyrkanuppsala.se.