Under de första två månaderna av 2021 läser vi som församling igenom Lukasevangeliet. Varje söndagspredikan kommer att ta upp en berättelse som är unik för evangeliet men för att få helheten av texten och för att komma igång med bibelläsningen på bästa sätt kan man följa med en daglig läsningsplan, denna hittar du i PDF form här för att skriva ut. Du kan också följa läsplanen via appen ”Bibelstund” så att du har den direkt i mobilen. När du laddat ner appen, klicka på ”lägg till plan” och sök på ”Korskyrkan” så ska den dyka upp där.

Vi kommer också ge möjlighet till bibelsamtal via Zoom måndagarna 11 jan, 18 jan & 25 jan kl 20-21. Fokuset för samtalet är läsningen som varit i veckan innan och det blir enkla möjligheter att få dela och fördjupa sina tankar kring det man läst. Varmt välkommen!

Länk till alla Zoom mötena är: https://zoom.us/j/94684762069