Under våren 2023 erbjuder vi en äktenskapskurs. Äktenskapskursen är för alla par som önskar stärka sin relation. Vissa par går kursen för att långsiktigt investera i sitt förhållande, andra vill ta itu med mer specifika utmaningar. Oavsett erbjuder kursen viktiga verktyg och praktiska idéer som hjälper dig att bygga en relation som varar hela livet.

Kursen består av sju tillfällen där föredrag via film varvas med olika uppgifter som ger varje par möjlighet att enskilt samtala om kvällens ämne. Det förekommer inga gruppredovisningar och ingen behöver redovisa något om sin relation eller vilka frågor man arbetar med.

De sju kvällarna har rubrikerna

  • Stärka bandet
  • Kommunikationens svåra konst
  • Hantera konflikter
  • Förlåtelsens kraft
  • Familjedynamik
  • Bra sex
  • Kärlek i praktiken.

Det är gratis att gå Äktenskapskursen men varje par behöver varsitt deltagarhäfte vars kostnad är 100:-/styck, det vill säga sammanlagt 200:-.

Vill ni investera i er relation och bygga för att hålla långsiktigt? Gå i så fall Äktenskapskursen online!

Kursen startar tisdag den 14 februari, kl 20 – strax innan 22, och avslutas sju veckor senare, tisdag 28 mars. Anmälan och frågor till daniel.lindqvist@korskyrkanuppsala.se. Efter anmälan får ni mer information och länk till Zoom där kursen kommer att hållas.

Kursmaterialet är hämtat från Alpha Sverige. Du kan läsa mer om det samt se en trailer för kursen här.

 

Välkomna med!